niedziela, 3 lipca 2011

CHOROBA -A jak ASTMA C.D.

       Astma oskrzelowa- choroba objawiająca się  napadami, w której zmienione zapalnie oskrzela w wyniku skurczu zwężają się, co powoduje duszność i sapanie. W poważnych przypadkach taki napad może stać się bezpośrednią przyczyną zagrożenia życia ( kiedy napad  astmy przedłuża się i przechodzi w stan astmatyczny).
W takich przypadkach leczenie konieczne jest w szpitalu na oddziale OIOM-ie.

                                 Wyróżniamy dwa rodzaje astmy oskrzelowej: 
1.ASTMA OSKRZELOWA ATOPOWA czyli EGZOGENNA- uwarunkowana genetycznie. Pierwsze     objawy alergii wystepują już w dzieciństwie., przy czym w tym okresie objawy choroby są wywołane na ogół przez alergeny pokarmowe, dopiero w późniejszym czasie przeważają alergeny wziewne.

2.ASTMA OSKRZELOWA czyli ENDOGENNA- objawy choroby rozwijają się  w wieku dojrzałym i nie są poprzedzone innymi  stanami alergicznymi. Na ogół nie stwierdza się  również uwarunkowań genetycznych.

   Astma najczęściej występuje u dzieci i młodych dorosłych. Przed 10 r.ż. astma dwukrotnie częściej występuje u chłopców. ale około 20. roku życia blisko trzy razy częściej  dotyczy kobiet.
- Różnica może być, jak wykazują badania, związana z hormonami, szczególnie wysokim stężeniem estradiolu , progesteronu lub kortyzolu, co pasuje do nagłego wzrostu liczby  kobiet chorych kobiet po okresie pokwitania.
- Kolejnym obciążającym stanem jest alergia, szczególnie na czynniki , które po zainhalowaniu powodują atak.
- Kolejnym czynnikiem zaostrzającym  objawy astmy , to niektóre leki, szczególnie kwas acetylosalicylowy i ibuprofen;
  Przebieg astmy mogą również zaostrzyć:
  - niektóre pokarmy,
  - częste  , nawracające infekcje układu oddechowego,
  - wysiłek fizyczny;
  - oddychanie zimnym powietrzem.
  - u  kobiet mogą zaostrzyć objawy choroby niektóre doustne środki antykoncepcyjne.




Atak astmy należy jak najszybciej przerwać. Leczenie polega  na podawaniu leków doustnie lub wziewnie. Najczęściej stosowane są leki rozszerzające oskrzela, takie jak: albuterol, teofilina i beta-2agoniści, które rozluźniają błonę mięśniową dróg oddechowych.
Mogą być stosowane wziewnie z wykorzystaniem dozownika aerozolowego ( są dostępne także w postaci tabletek  i zastrzyków).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz