wtorek, 26 lipca 2011

Astma - Leczenie

   Dostosowanie leczenia do wieku pacjentów


    Astma to choroba na całe życie, jednak dzięki dobrej współpracy rodziców i lekarzy mali pacjenci mogą niemal w pełni cieszyć się urokiem dzieciństwa.

      Choroba najczęściej nasila się podczas infekcji ( nawet zwykłego przeziębienia). Ale atak duszności może również wystąpić w wyniku: 
- silnych emocji - w tym choćby stresu związanego z klasówką;
- kontaktu z alergenem- czyli substancjami na które dziecko ma alergię;
- pogorszenia pogody - zwłaszcza wdychania zimnego powietrza;
- zaburzeń hormonalnych- np. podczas dojrzewania czy spowodowanych chorobami    tarczycy;
- zażywania niektórych leków - w tym dostępnych bez recepty niesteroidowych leków 
    przeciwzapalnych i przeciwbólowych ( również aspiryny);
- zanieczyszczenia powietrza -spaliny samochodowe, ale także kurz, pył i dym z papierosów

   Niemowlęta i małe dzieci
    
    Wystarczy bardzo niewielka ilość śluzu lub nieznaczny obrzęk ścian dróg oddechowych, by delikatne oskrzela małego dziecka drastycznie się zwęziły , a nawet całkowicie zamknęły. Większość ataków świszczącego oddechu  w pierwszych latach życia dziecka spowodowana jest przez infekcje wirusowe. Ponieważ nie ma skutecznych leków przeciwwirusowych, celem leczenia musi być usuwanie wydzieliny i łagodzenie zapalenia. Ciepłe dobrze nawilżone powietrze w otoczeniu i podana do picia duża ilość płynów ułatwiają pozbycie się zalegającej wydzieliny. Jednakże małe dzieci raczej połykają niż odkrztuszają plwocinę , co jest powodem częstych wymiotów  towarzyszących infekcjom.
     Zwykle stosuje się leki  rozkurczowe - chociaż u małych dzieci nie zawsze są one skuteczne. Nebulizator lub spejser (komora inhalacyjna) oraz maska są najodpowiedniejszymi urządzeniami do podawania tych leków. 
nebulizator
Zakładanie dziecku maseczki na twarz może często je niepokoić , ale jest to sposób najbardziej godny zaufania. Dziecko dotknięte poważnym atakiem wymaga opieki szpitalnej , może potrzebować podania tlenu, odczuje poprawę po zastosowaniu sterydów w inhalacjach.podawanie leku


spejser       Przedszkolaki
       
autohaler
      W tym wieku pojedyncze ataki mogą występować na tyle często , żeby stało się jasne, że dziecko ma astmę. Nawet jeśli alergiczne podłoże dolegliwości nie jest do końca potwierdzone, okazuje się, że bardzo często przyczyną choroby jest uczulenie na roztocza kurzu domowego czy zwierzęta domowe. Dlatego zaleca się rozpoczęcie regularnego podawaniu leków  przy użyciu nebulizatora lub inhalatora  ciśnieniowego z odpowiednią komorą inhalacyjną. Przed osiągnięciem wieku szkolnego większość dzieci powinna już umieć posługiwać się          
inhalatorem proszkowym lub autohalerem.  Dzieci szkolne

      Wiele dzieci w wieku szkolnym musi przestawić się na ciągłe przyjmowanie niewielkich dawek sterydów wziewnych, ponieważ choroba zaczyna wymykać się spod kontroli. Rekompensatą za rozpoczęcie leczenia sterydami jest wyciszenie objawów i powrót do normalnego funkcjonowania w szkole. Sterydy wziewne powinny być podawane 2 razy dziennie za pomocą pojemnika ciśnieniowego ze spejserem.


Nastolatki

   Nastolatki, które cierpią na sprawiającą kłopoty astmę, prawdopodobnie ciężko chorowały na nią w dzieciństwie . Sposoby radzenia sobie z astmą w relacji do tak istotnego w tym wieku życia towarzyskiego dojrzewajacej młodzieży   są bardzo różne. Ci,  którzy już zaakceptowali konieczność  regularnego leczenia się, będą prawdopodobnie czuli się inni, odsunięci od grupy z powodu rutynowego przyjmowania leków w formie inhalacji. Ci, którzy się zbuntują, prawdopodobnie obrażą się na chorobę i leczenie oraz odrzucą inne zasady związane 
z codziennym  życiem. Podstawową sprawą jest uproszczenie dyscypliny w leczeniu.
Tak jak przy wszystkich chorobach przewlekłych do kierowania nastoletnim astmatykiem potrzebne są takt, czas i rozwaga.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz