Dostosowanie leczenia do wieku pacjentów
Astma to choroba na całe życie, jednak dzięki dobrej współpracy rodziców i lekarzy mali pacjenci mogą niemal w pełni cieszyć się urokiem dzieciństwa.
Choroba najczęściej nasila się podczas infekcji ( nawet zwykłego przeziębienia). Ale atak duszności może również wystąpić w wyniku:
- silnych emocji - w tym choćby stresu związanego z klasówką;
- kontaktu z alergenem- czyli substancjami na które dziecko ma alergię;
- pogorszenia pogody - zwłaszcza wdychania zimnego powietrza;
- zaburzeń hormonalnych- np. podczas dojrzewania czy spowodowanych chorobami tarczycy;
- zażywania niektórych leków - w tym dostępnych bez recepty niesteroidowych leków
przeciwzapalnych i przeciwbólowych ( również aspiryny);
- zanieczyszczenia powietrza -spaliny samochodowe, ale także kurz, pył i dym z papierosów
Niemowlęta i małe dzieci
Wystarczy bardzo niewielka ilość śluzu lub nieznaczny obrzęk ścian dróg oddechowych, by delikatne oskrzela małego dziecka drastycznie się zwęziły , a nawet całkowicie zamknęły. Większość ataków świszczącego oddechu w pierwszych latach życia dziecka spowodowana jest przez infekcje wirusowe. Ponieważ nie ma skutecznych leków przeciwwirusowych, celem leczenia musi być usuwanie wydzieliny i łagodzenie zapalenia. Ciepłe dobrze nawilżone powietrze w otoczeniu i podana do picia duża ilość płynów ułatwiają pozbycie się zalegającej wydzieliny. Jednakże małe dzieci raczej połykają niż odkrztuszają plwocinę , co jest powodem częstych wymiotów towarzyszących infekcjom.
Zwykle stosuje się leki rozkurczowe - chociaż u małych dzieci nie zawsze są one skuteczne. Nebulizator lub spejser (komora inhalacyjna) oraz maska są najodpowiedniejszymi urządzeniami do podawania tych leków.
![]() |
nebulizator |
Zakładanie dziecku maseczki na twarz może często je niepokoić , ale jest to sposób najbardziej godny zaufania. Dziecko dotknięte poważnym atakiem wymaga opieki szpitalnej , może potrzebować podania tlenu, odczuje poprawę po zastosowaniu sterydów w inhalacjach.
![]() | |
podawanie leku |
![]() |
spejser |
Przedszkolaki
![]() |
autohaler |

inhalatorem proszkowym lub autohalerem.
Dzieci szkolne
Nastolatki
Nastolatki, które cierpią na sprawiającą kłopoty astmę, prawdopodobnie ciężko chorowały na nią w dzieciństwie . Sposoby radzenia sobie z astmą w relacji do tak istotnego w tym wieku życia towarzyskiego dojrzewajacej młodzieży są bardzo różne. Ci, którzy już zaakceptowali konieczność regularnego leczenia się, będą prawdopodobnie czuli się inni, odsunięci od grupy z powodu rutynowego przyjmowania leków w formie inhalacji. Ci, którzy się zbuntują, prawdopodobnie obrażą się na chorobę i leczenie oraz odrzucą inne zasady związane
z codziennym życiem. Podstawową sprawą jest uproszczenie dyscypliny w leczeniu.
Tak jak przy wszystkich chorobach przewlekłych do kierowania nastoletnim astmatykiem potrzebne są takt, czas i rozwaga.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz