Zespół Cronkhite'a i Canady (ang. Cronkhite-Canada syndrome) – bardzo rzadki, niedziedziczny zespół chorobowy cechujący się zaburzeniami rozwojowymi błony śluzowej , manifestujący się współwystępowaniem polipowatości żołądka i jelit oraz objawów skórnych. Zespół ten, jest zespołem polipowatości występującym u osób starszych, obejmuje zmiany ektodermalne ( np. wzrost pigmentacji, wypadanie włosów i atrofia paznokcia). Polipy składają się z poszerzonych, torbielowatych cew gruczołowych i znacznie obrzękniętego podścieliska. Zespół Cronkhite'a i Canady występuje często zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, przy czym u kobiet przebieg jest szybki i kończy się zgonem w ciągu 6-8 miesięcy , a u mężczyzn występuje tendencja do samoistnych remisji. Średni wiek w chwili rozpoznania wynosi 60 lat, a zmiany przypominają polipy młodzieńcze.
Zespół został opisany po raz pierwszy przez Leonarda W. Cronkhite'a i Wilmę J. Canadę na łamach " New England Journal of Medicine" w 1952 roku. Piśmiennictwo notuje około 400 przypadków wystąpienia zespołu, w tym około 65% u osób pochodzenia japońskiego.
Przyczyny powstawania zespołu nie są znane.
Diagnostyka:
-W badaniach obrazowych i endoskopowych stwierdza się polipowatość żołądka i jelit. (Polipy występują w błonach śluzowych i najczęściej posiadają charakterystyczną formę guzków o różnej wielkości. Każdy polip jest zbudowany z cienkiej, wydłużonej podstawy oraz guzowatego zgrubienia. Mianem polipów określa się także łagodne zmiany nowotworowe. Te charakterystyczne guzki często występują w większej ilości - wówczas mamy do czynienia z polipowatością).
- W niektórych przypadkach obserwuje się olbrzymie fałdy błony śluzowej żołądka, podobne jak w chorobie
Ménétriera. Badanie histopatologiczne wykazuje w przewodzie pokarmowym zmiany typu hamartomatosis.
Hamartoma (łac. hamartoma, błąd, ang. hamartoma) – guz o charakterze nienowotworowym, będący zaburzeniem rozwojowym. Hamartoma zbudowany jest z dojrzałych tkanek normalnie występujących w danym narządzie, ale chaotycznie rozmieszczonych w guzie, nierzadko w zaburzonych proporcjach ilościowych.
Objawy
- bóle brzucha
- biegunka, która ma charakter postępujący, prowadzi do wycieńczenia i wyniszczenia- zwłaszcza u kobiet. (Biegunką określa się oddawanie półpłynnego, płynnego lub wodnistego stolca – cztery lub więcej razy na dobę – o łącznej dobowej masie przekraczającej 250 g. )
- złe wchłanianie jelitowe i enteropatia z utratą białka
- zaburzenia elektrolitowe
- utrata masy ciała (zaburzenia wchłaniania).
Zmiany skórne:
- szybko postępujące łysienie . Łysienie występuje u prawie wszystkich chorych i cechuje się szybką częściową lub całkowitą utratą włosów.
- zaniki paznokci rąk i stóp (onychodystrofia) Onychodystrofia to termin, który opisuje deformacje paznokcia lub paznokieć. W warunkach medycznych, słowo to jest często stosowany w odniesieniu do stanu, który powoduje wrodzonej nieprawidłowości w kościach palców, co prowadzi do zniekształceń paznokci. Onychodystrofia to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ odnosi się do wszelkich nietypowych zmian paznokci, z wyłączeniem zmian w kolorze. Dlatego określenie to może odnosić się do zmiany kształtu, wielkości paznokci, wytrzymałość i kruchość, infekcje złoża i zakażenia tkanki otaczającej paznokieć paznokcia. Zmiany paznokci dotyczą 90 proc. pacjentów i obejmują wszystkie palce rąk i stóp.
Leczenie
Brak rekomendacji i schematów leczenie choroby. Stosuje się leczenie objawowe, uzupełnia niedobory, postuluje się leczenie glikokortykosteroidami lub podawanie ranitydyny.
Leczenie chirurgiczne rezerwuje się dla powikłań choroby, średnie ryzyko zezłośliwienia polipów szacuje się na około 10% (większe w populacji japońskiej).
Bardzo ciekawy i pouczający wpis. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńCałe szczęście, że jest to bardzo rzadkie..
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe że w Japonii jest tylko przypadków
OdpowiedzUsuńWidocznie jest w tym coś genetycznego
OdpowiedzUsuńTak to wygląda
OdpowiedzUsuńkolejna ciekawostka, ciekawy wpis
OdpowiedzUsuńDobrze, że rzadko się to zdarza. Ciekawy post.
OdpowiedzUsuńLubię Twojego bloga :) Tylko czytając niektóre wpisy wydaje mi się, że mam właśnie daną chorobę ;)
OdpowiedzUsuńCiekawy post, jak zawsze. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńBardzo dobry temat, Te charakterystyczne guzki często występują w większej ilości - wówczas mamy do czynienia z polipowatością możesz rozwinąć temat?
OdpowiedzUsuńZaburzenia ze strony przewodu pokarmowego :
OdpowiedzUsuńbóle brzucha
biegunka
Ciekawe dlaczego najczęściej występuje u Japończyków. Czekam na następne opisy
OdpowiedzUsuńKurcze, brzmi groźnie :-(
OdpowiedzUsuńStraszna choroba! :O
OdpowiedzUsuńOkropna przypadłość :(
OdpowiedzUsuńSzczerze mówiąc nigdy nie słyszałam o tej dolegliwości
OdpowiedzUsuńJa też o niej nie słyszałam, ale brzmi strasznie :c
OdpowiedzUsuńtez pierwszy raz sie spotkam z tym ale warto wiedziec ze cos takiego istnieje
OdpowiedzUsuńniestety takie przypadlosci niektorzy maja, no nic trzeba walczyc!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł . Ciekawe skąd tak na prawdę się bierze ta choroba i dlaczego Japończycy na nią chorują .
OdpowiedzUsuńNawet nie wiedziałem o takiej chorobie...
OdpowiedzUsuńciekaw jestem czy będą nowe wpisy na blogu..
OdpowiedzUsuńKiedy będzie nowy wpis?
OdpowiedzUsuńjuż niedługo zamieszczę nowy wpis, właśnie nad nim pracuję. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł.
OdpowiedzUsuńCześć. Będzie jakaś notka?
OdpowiedzUsuńnie słyszałam o czymś podobnym nigdy wcześniej.
OdpowiedzUsuńPrzydatny post, wiedzy nigdy za wiele. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe że w Japonii jest tylko przypadków
OdpowiedzUsuńciekaw jestem czy będą nowe wpisy na blogu..
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis, nigdy wcześniej o tym nie słyszałam. W dzisiejszych czasach jest tyle chorób, że koniecznie trzeba pamiętać o regularnych badaniach.
OdpowiedzUsuńDzięki za opisane objawy
OdpowiedzUsuń